Mit tehetnk kedvenceink egszsgnek megrzse rdekben?
Az elmlt vekben robbansszeren emelked kutya, macska tarts mr nem nlklzheti az llattartsi kultra sznvonalnak emelkedst, melynek lnyeges eleme a rendszeres llategszsggyi felgyelet s ellts. A kvetkezkben nhny llatorvosi szempontbl lnyeges dologra szeretnnk a gazdik figyelmt felhvni, nem kisebbtve persze a takarmnyozs s tarts fontossgt. A rendszeres llatorvosi felgyelet s megelz tevkenysg nem csak sajt kedvencnk egszsgnek megrzse miatt lnyeges, hanem ezzel hossztvon szmos fertz betegsg (veszettsg, szopornyica, frgessg stb.…) visszaszorulst rhetnnk el. A teljessg ignye nlkl az alapvet "ktelessgeinkre" s nhny tvhitre szeretnnk rvilgtani.
Az mr rg beplt a kztudatba, hogy a kutyk venknti veszettsg oltsa ktelez, de azt mr sokan nem tudjk, hogy a kutyus els letvben ktszer kell megkapnia az n. monovalens (teht csak veszettsg elleni vdanyagot tartalmaz) vakcint. Az elst, jogszablyban meghatrozott mdon (41/1997 FM r. 418-430) 3 hnapos kor betltst kveten max. 1 hnapon bell, a msodikat r 6 hnapra kell megkapnia a kutynak. Az els veszettsg olts eltt idelis, ha kutyusunk mr vdett az egyb fertz betegsgek ellen (szopornyica, parvovrusos blgyullads, leptospirosis, fertz mjgyullads), amit az ltalunk minimlisan ajnlott 4 oltsbl ll oltsi sorral rhetnk el.
Parvovrusos blgyullads elleni olts |
7-8 hetesen |
Szopornyica, parvovrusos blgyullads, leptospirosis, fertz mjgyullads elleni kombinlt olts |
9-10 hetesen |
Parvovrusos blgyullads elleni olts |
11-12 hetesen |
Szopornyica, parvovrusos blgyullads, leptospirosis, fertz mjgyullads elleni kombinlt olts |
12-14 hetesen |
Gyakori, hogy az els oltst a tenyszt adatja be 6 hetesen, de az olyan oltsi knyv, melyben a tenyszt pecstje szerepel rvnytelen s jogszablyok ezt tiltjk (jogosulatlan llatorvosi tevkenysg). Hat hnapos korban mg ajnlott egy kombinlt olts a teljes vdettsg kedvrt.
Nem gyzzk hangslyozni annak fontossgt, hogy kutynkat ne vigyk ki az utcra, de lehetleg a kertbe se, st a rendel vrjba se tegyk le, mg nem telt el kt ht a negyedik olts utn, mivel ezt megelzen nem rendelkezik kutynk megfelel immunhttrrel. Az egy vnl idsebb ebeket vente egyszer kell oltani veszettsg ellen, amit clszer egybektni ms fertz betegsgek elleni vakcinzssal is, hiszen ezek a krokozk nem csak a fiatal llatokra jelentenek veszlyt.
A macskk veszettsg elleni oltsa ugyan jogilag nem ktelez, de nagyon fontos lenne (fleg a laksbl kijr cicknl) tekintettel arra, hogy a veszettsg f terjeszti mr nem a kutyk (ksznheten a rendszeres vakcinzsnak), hanem a macskk s a rkk. Persze a macskkat se kerlik el az egyb fertz betegsgek (panleukopnia, fertz orr- s lgcsgyullads, calivivrusos ntha, chlamidiosis), amelyek ellen vakcinzsuk vente ismtld jelleggel ajnlott. Kiscick esetben 8-9 hetes korban, kthetes idkzzel adott kombinlt oltssal rhetjk el az alapimmunizltsgot. Egyre gyakoribb az immunrendszert krost vrusos betegsgek (macska leukzis, fertz hashrtyagyullads, macska "AIDS"), melyekbl az els kettre van vdolts, st mindhrmat lehet mr szrni gyorstesztekkel.
Kutyk s macskk esetben rengeteg, fleg a brt rint gombs megbetegedssel tallkozunk, melynek kezelse krlmnyes s gyakran sikertelen, mivel ennek tnetei gyakran elfedik a httrben ll alapbetegsg tneteit. A Microsporum canis nev gomba ltal okozott betegsg (amely emberre is terjedhet, teht zoonosis) kezelsben s megelzsben j eredmnyt lehet elrni a Biocan-M nev vakcinval, de mindig tancsos kivizsgltatni a httrben meghzd esetleges alapbntalmakat.
Szintn szmos emberre veszlyes frgessget (pl. galand-, fonl-, orsfrgessg) terjesztenek hzillataink, s az sajnos tvhit, hogy csak fiatal llatban fordulnak ezek el, valamint hogyha nem ltunk llatunk szkletben frgeket, akkor nem is frges. A legtbb esetben nincs olyan durva fertzttsgrl sz, hogy a frgek spontn rljenek (hnyssal, vagy szklettel), de k ekkor is rtenek petket, teht fertzik krnyezetket. Az sem lehet "kifogs", hogy "sose megy ki a laksbl", hiszen az utcrl cipnkkel mindenfle krokozt, fregpett behurcolhatunk a laksba, teht a "nem kijr" llatunkat is rendszeresen kezelni kell. A mg sokak ltal preferlt fokhagyma s Vermox ideje mr rgen lejrt, hiszen ezek nem hatsosak mindenfle frgessgre, s szmos knnyen adagolhat, kivl minsg llatgygyszati ksztmny ll mr rendelkezsnkre. Klykknl ezeket mr kt hetesen alkalmazhatjuk, s kthetente ismtelni szksges tbb alkalommal. Felntt llatoknl clszer negyedvente ismtelni a fregtelentst, ami prszz forint kiadst jelent csak, cserbe kedvencnk s csaldunk egszsgrt.
A mr haznkban is megllaptott s vrhatan terjed "j" betegsg a szvfrgessg, ami fleg a tengertlrl s dl-Eurpbl behozott s oda utaz kutykat veszlyezteti. Szerencsre hamarosan elrhet j ksztmny a megelzst szolgl szelemektin spot-on.Nagyra nv kutyafajtk esetn fontos a megfelel kalcium, foszfor, egyb nyomelem s vitamin bevitel biztostsa (tabletta, vagy por formjba) a teljes kifejlettsg elrsig, a csp-, knyk-, vllizleti dysplasia s egyb mozgsszervi betegsgek megelzse rdekben. A korai felismerst s beavatkozst szolglhatja a dysplasia szrs (Rtg).
Sok kellemetlensget okoznak kedvenceinknek vrszvsukkal a bolhk, nem is beszlve a bolhanylban lv haptnre kialakul allergirl. A kutya-, de fleg macskabolha emberbl is kpes vrt szvni s vrusok, baktriumok, fregpetk mechanikus terjeszti is lehetnek. Ezektl vhatjuk meg ket s magunkat a rendszeres bolhtlantssal spray (Frontline, Defendog, Kadox, Bolfo), tabletta s injekci (Program), nyakrv (Kiltix, Bolfo) s taln a legpraktikusabb nyakra rakhat cseppek -n. spot on- (Frontline, Advantage, Exspot, Tiguvon) formjban. Szmos ksztmny ezek kzl kullancs ellen is hatsos.
Napjaink gyakori s veszlyes, sokszor sajnos vgzetes betegsge a kullancsok ltal terjesztett babesiosis. A kullancs nylban lv krokozt (Babesia canis) vrszvskor oltja a kutya vrbe, s az a vrsvrtesteit tmadja meg, s lzat, bgyadtsgot, halvny esetleg srga nylkahrtykat, majd kvszn vizelst okoz. A betegsg sajnos vltozik, egyre gyakrabban idlt s szvdmnyes (immunhaemolyticus anaemia, veseelgtelensg) formban jelentkezik, amin nehz rr lenni. Ezrt nem gyzzk hangslyozni a kullancs elleni vdekezs fontossgt, figyelembe vve azt is, hogy egyb krokozkat (vrusok, baktriumok) is terjesztenek. A kullancsok aktivitsa kora tavasztl ks szig tart, de enyhe teleken is megfigyelhet s nemcsak erdben, vzparton, hanem nagyvrosi kerletekben is (szmos kertbl soha ki nem mozdult betegnk volt a kerletben) megtallhatk! Msik kullancsok ltal terjesztett fontos betegsg a Lyme-kr (borelliosis), amely ellen ltezik vakcina (Lyme Vax, Merilym). Fontos, hogy a rgi trkknt hasznlt olajjal, petrleummal, kenccsel… val bekens csak ront a helyzeten, mert a fuldokl kullancs csak belekpi a szvetekbe krokozkkal teli nylt, ezrt kiszedse gyben forduljunk llatorvosunkhoz. A kullancs elleni ksztmnyek a tblzatban megtallhatak.
Az llategszsggyi ellts s llattarts sznvonalnak fokozatos javulsval megemelkedett hzillataink tlagletkora, ami viszont egytt jr az idskori betegsgek (daganat!!!, mozgsszervi, emsztszervi, hormonlis, keringsi betegsgek) gyakoribb elfordulsval. Mindez szksgess teszi ids llataink rendszeres llatorvosi vizsglatt, felgyelett, hogy betegsgeikre mihamarabb fny derlhessen s minl elbb kezels al fogjuk ket. A rendelnkben is elvgezhet idskori - n. geritriai - szrst (fiziklis vizsglat, laborvizsglatok, td rntgen) flvente ajnlott krni korosod kedvenceink esetben.
Gyakori krs, hogy llataink tzelst gygyszeresen szntessk meg, ami hossztvon slyos krosodssal jrhat (gennyes mhgyullads, hormonlis zavarok, emldaganat), ezrt ha mr nem akarunk klykt nstny llatunktl mindenkppen clszerbb s kmletesebb ivartalantani ket. Ez vonatkozik a kandrokra is, hiszen a kellemetlen, bzs jellgets, csavargs, verekeds (amivel sok betegsget sszeszednek - leukzis, macska AIDS -) ezzel megszntethet.
Vgl hangslyozand, hogy a biolgiban minden megtrtnhet s annak az ellenkezje is, ezrt a legaprbb rendellenessget, tnetet sem szabad elbagatellizlni s mihamarabb meg kell mutatni az llatorvosunknak.
|