Szrtszatkakr (demodicosis)
A kutyk egyik legslyosabb brbntalma, ugyanis gygykezelse hosszantart, kompliklt s nemritkn csak tmeneti sikerrel jr vagy eredmnytelen.
A Demodex canis nev zeltlb parazita okozza, amely gazdaspecifikus s a kutyk lland lskdje. Kb. 1/4 mm hossz, szntelen, fregszer atka, 4 pr cskevnyes, tuskszer lba van, a kutyk szrtsziben, faggymirigyeiben lskdik. Fejldsmenetk rszleges talakuls, a br felletn trtn prosodst kveten a hmek hamarosan elpusztulnak, a nstnyek a szrtszkbe vndorolnak s lerakjk petiket. A citrom alak petkbl mintegy hat nap alatt kikelnek a hatlb lrvk, ezutn kt nimfastdium kvetkezik, majd megjelenik a kifejlett szrtszatka. Az egsz folyamat 3-4 hetet vesz ignybe. A kutyk kzvetlen rintkezs tjn fertzdnek, sokszor a szletsk utn, amikor az anyrl a szrtakarval mg csak alig rendelkez jszlttek brre kerlnek az atkk.
A parazitk a klinikailag egszsges ebek nagy rsznek a brben is megtallhatk. Tnetek mgis csak egyes kutykban jelentkeznek. Ennek magyarzata a gazdaszervezet immunrendszernek mkdsi llapotban kereshet. Gyakrabban jelennek meg a tnetek az immunrendszer mkdst gyengt vagy blokkol tnyezk jelenlte esetn (pl. egyes gygyszerek beadsa utn, tlen, rossz tarts s etets, betegsgek, daganatok esetben, stb.), csaldokban gyakrabban szlelhet.
A kutyk demodicosisa hrom klinikai formban fordulhat el:
1. A helyi, lokalizlt vagy pikkelyez (squamosus) demodicosis a legenyhbb forma. ltalban fiatal (3-6 hnapos) llatok fejn, ritkbban a trzsn, vgtagokon, les hatr, lencsnyi foltokban a szr megritkul vagy kihullik, a brn kipiruls s hmls, pikkelyezds lthat. Az llat nem vakardzik. Jindulat, enyhe krforma, nha kezels nlkl is gygyulhat, azonban szmos esetben a tnetek slyosbodhatnak, a bntalom generalizldik.
2. Az ltalnos vagy generalizlt (pustuls) demodicosis minden esetben a helyi vagy pikkelyez formbl indul ki. Ilyenkor a tmegesen elszaporod atkkhoz gennykelt baktriumok trsulnak, ezek egyttesen a brben borsnyi gennyes csomcskkat hoznak ltre. Ezeknek a csomcskknak az sszeolvadsbl nagyobb, bzs, gennyes, kencsszer vladkkal teli gbk (pustulk) vagy ilyen vladkkal bortott terletek (pyoderma) jnnek ltre. A gennyes brgyullads tarts fennllsa esetn a br megvastagszik, vaskos rncokat vet. A krnykbeli nyirokcsomk megnagyobbodnak. A szrtszatkk esetenknt a vr- s nyirokrammal a mjba, tdbe, vesbe s egyb szervekbe is eljuthatnak. Nagyon slyos esetben a kutyk lesovnyodnak, mj- s veseelfajuls, bels szervi vagy ltalnos fertzs miatt elhulls is lehetsges.
3. Pododemodicosis ritkn fordul el, elfordulsa azonban rossz jel, mert nagyon nehezen gygythat. A kutyk lbainak als rszein szlelhet. Az ujjak kztti terletek, a talpak bre gyulladsos (pododermatitis), vizenysek s fjdalmasak. ltalban a kvetkezmnyesen kialakult gennyes brgyullads tnik fel a tulajdonosoknak. A demodicosist ltalban, klnsen a kezdeti esetekben nehz megllaptani, ezrt annak gyanja esetn haladktalanul forduljunk llatorvoshoz, aki kiegszt vizsglatokkal (brkapark vtele, biopszia) teheti pontosabb a krhatrozst.
A betegsg gygykezelse helyileg s ltalnosan adott gygyszerekkel trtnik. Helyileg klnbz kiszerelsi formkban (lemoss, ecsetels, bedrzsls, spray, stb.) hasznlhatunk parazitaellenes szereket, az injekcis antibiotikumksztmnyek a msodlagos baktriumfertzs ellen szksgesek. Adhatak az immunrendszer mkdst serkent ksztmnyek is. Fontos termszetesen ezeken kvl mg az egyb, az immunrendszer mkdst ront krfolyamatok gygytsa, a tarts s az elesg javtsa. Az olyan szukt, illetve ennek utdait, amelynek almaiban rendszeresen elfordulnak demodicocis klykk, tancsos a tenysztsbl kizrni.
