
ltalnos megjelens: Az ris schnauzer nagytott, erõstett vltozata a schnauzernek. Drtszõrû, nagytermetû, inkbb zmk, mint karcs kutya. Testfelptse kvadratikus, mely azt jelenti, hogy testhosszsga kzel azonos marmagassgval. Nem flnk, rmenõssge, mely higgadtsggal s nyugodtsggal prosul, jfajta karakterr teszi. Megbzhat, gazdjhoz felttlen hû. Rettenthetetlen btorsg, jindulat termszet s gyermekszeretet jellemzi. sszessgben egy dacos, harcra ksz, tiszteletremlt kinzetû kutya. Nagyon fejlett rzkszerveinek, reakcierejnek, kikpezhetõsgnek, erejnek, llhatatossgnak, gyorsasgnak, az idõjrs viszontagsgaival s a betegsgekkel szembeni ellenllkpessgnek ksznhetõen kivlan alkalmas arra, hogy kemny s szvs szolglati munkakutyv vljon.
Rszletes standard
Fej: Erõteljes, nyjtott formj, erõsen kill tarkcsont nlkl, a szemtõl az orrhegyig fokozatosan keskenyedõ. A fejnek az orrvg s a nyakszirtcsont kztt mrt hosszsga a ht hosszsgnak (a mar s a farktõ kztti tvolsgnak) krlbell a fele. Ez a kutya lendletes felptst igazolja. A homlok a szemldknl domboran formldik, az egyenes orrnyereg prhuzamos a rnctalan, lapos homlok meghosszabbtott vonalval. A rgizomzat erõsen fejlett, de a forms fejet (szõrzet fedi) nem torztja el a pofa. A fang kzepesen velt, kben vgzõdik. Az orrhegy tmtt, fekete. Az ajkak jl illeszkednek, minden sznvltozatnl feketk.
Fogazat: A tkletes metszõfogazat erõs, teljesen fehr, jl zrd, ollszerû haraps jellemzi.
Flek: A kurttott flek magasan tûzttek, egyformra vgottak s egyenes tartsak.(A kuprozst Nmetorszgban 1987. janur 1-ta, az llatvdelmi trvny mdostsa miatt, tiltjk.)A vgatlan flek is magasan tûzttek, V-formjak, tõbõl hajlott begyûrõdssel, vagy enyhn ll, vgn elõrehajlak, de mindenkppen szimmetrikusak.
Szemek: A stt szemek ovlisak, ell lõk. Az als szemhj a szemhez simul gy, hogy a ktõhrtya nem lthat.
Nyak: A nemesen (kecsesen) lendletes nyak erõs, sem rvid, sem kvr nem lehet. A nyakszirt (tark) kiemelkedõen velt, a bõr feszes s rnctalan (szraz). A jl szgelt nyak a trzzsel 50 fokos szget zr be.
Trzs: A mell meglehetõsen szles, laposan barzdlt s keresztirnyban ovlis. J veltsg esetn a knyk magassgig hzdik. Az elõ mell a vllizletek fltt kiemelkedõ kezdete a szegycsontnak, a vllizlet s a felkarcsont marknsan fejlett. Az als mell htrafel enyhn nvekszik s tvonul az erõsen felhzott hason. Az utols bordahajlattl a cspõig val tvolsg rvid, mely ltal a kutya zrtnak tûnik. A trzs hossza krlbell a marmagassgnak felel meg. (Az eltrs legfeljebb a marmagassg 10%-a lehet.) A ht rvid, gyengn lejt. A felsõ hatsvonal nem hajszlegyenes, hanem egy knnyû, kecses lendletet sugall, melyet a mar erõs csigolyjn, a hton s az enyhn legmblydõ faron keresztl a farokig kpez.
Farok: A farok magasan helyezkedik el, flll, legfeljebb 3 tagig visszavgott.
Mellsõ vgtagok: A ferde lapockk s felkar j (kb. 100 fokban) szgben helyezkednek el s laposan, de erõsen izmosak. Az elsõ lbak - mint ltalban - egyenesek, a knyk fggõleges.
Hts vgtagok: A combok ferdn llnak s erõs izomzatak, a bokaizletetek forms szgellsûek.
Talpak: A mancsok rvidek, kerekek s erõsen zrtak. Felfel domborod lbujjak (mancstalp) stt krmkkel, kemny talpak.
Szõrzet: Szlks drtszõrzet, kemny s sûrû tmtt aljszõrrel. A fedõszõr szlks, sem bozontos, sem hullmos nem lehet s semmikppen sem rvid. A szj krl kpzõdtt durva szakll s a bozontos szemldk, mely bernykolja a szemeket tipikus jegyei az ris schnauzernek.
Szn: Lehet tiszta fekete, sbors sznû. A sbors sznnek, mint tenysztsi clnak, egy kzepes rnyalat felel meg, pigmentezett borszs szrke algyapjbl. Megengedett a stt fmszrktõl az ezstszûrkig minden rnyalat. Fehr foltok a fejen, a mellen s a lbakon nem megengedettek.
Mret: A marmagassg 60-70 cm.
Mozgs: Lendletes, gets kzben tlsan rakja lbait.
Hibk: Otrombbb, knnyebb, alacsonyabb felpts, nehezebb, vagy kerekebb fej, homlokrnc, mlyen lõ, vagy rosszul cscsosod flek, vilgos s nagyon-nagy, vagy kerek szemek, erõsen elõreugr pofacsont, laza nyakszõrzet, szarvasnyak, r-, elõ-, htraharaps, szopornyics fogazat, rvid, hegyes, vagy keskeny fang. Tl hossz, felvont, vagy laza ht, pontyht, belsõ far, nylfarok, kifel fordul knyk, befel fordul sarok, meredek, vagy hord alak () hts lbak, hossz mancsok, poroszkls, tl rvid, tl hossz, puha, hullmos, bolyhos s selymes szõrzet, angolnavonal, fekete nyereg s foltok, htszj, csapott far, terrierjelleg.
Az ris schnauzer jelleme
A fajta irnt rdeklõdõknek fontos tudniuk, hogy az ris schnauzer, fggetlenl attl, hogy kan vagy szuka, kimagasl jellemvonsokkal rendelkezik: szeretetteljes s alkalmazkod, bivalyerõs, kitart s ber, mrtktartan bizalmatlan az idegenekkel szemben; sohasem haraps, kiszmthat viselkedsû, ha bartunkk fogadtuk s ha a csaldon, a falkn bell kialakult a helyes sorrend. Ms kutyafajtk tenysztõi termszetesen ugyanezt lltjk sajt kedvenckrõl, ennek ellenre igazolva lthatjuk vlemnynket minden olyan esetben, amikor valaki egy korbban tartott kutyafajta utn ris schnauzer tartv vlik. Nem jellemzõ r a csahols s jl tarthat akr laksban, akr kennelben. Mindkt esetben azonban szem elõtt kell tartani mrhetetlen mozgsignyt s ennek megfelelõen foglalkozni vele. Rendkvli szeretethsge kvetkezetes csaldi kapcsolatot ignyel: Vgrvnyesen nem lehet azt a feltevst igazolni, hogy az ris schnauzer egygazds kutya lenne, de az ktsgtelen, hogy kikpzs alatt idegenkedik a vezetõcsertõl. Szmos teljestmnysportol azt lltja, hogy az ris schnauzert nehz kikpezni, ennl fogva csak rszben alkalmas sportkutynak. Eme llts valsznûleg a schnauzer nyakassgra vonatkozik, azonban a sok kivl sport s munkateljestmny bizonytja, hogy aki megtanulja a “schnauzer-nyelvet”, az kimagasl eredmnyeket rhet el ezen a tren is. Az igazi ris schnauzer nyugodt s ntudatos, az idegeneket nem ktelen ugatssal fogadja, nem lp fel azonnal tmadlag, hanem azzal a killssal, hogy “Itt vagyok n. s te ki vagy?”. Ezrt tancsos minden idegenknt kzlekedõnek, aki ris schnauzer birtokra lp, ezt a nagyvonal hzigazdagesztust respektlni. A csaldi krn bell gyngd, br vrmrsklete heves: idelis kutya a vllalkoz kedvû embereknek, mindenek elõtt a csald fiatal tagjainak. Olyan kutya, amelyik mg a legkemnyebb jtk sorn sem srtõdik meg gyorsan, s amelyik mindentt ott akar lenni, bersgt, õrzõ-vdõ szerept egy percre sem feledi: az ris schnauzer szletett õrzõ-vdõ kutya, ezt sohasem kell tanulniuk. Ha valamit a fejkbe vesznek, iszonyan nfejûek tudnak lenni. Aki azt szeretn, hogy schnauzere problmamentes legyen, ksz kell legyen a nevels elejn minden parancsot hromszor elmondani: az elsõre a kutya felemeli a fejt, a msodiknl engedelmeskedik, hacsak nem jn valami ms, rdekes dolog kzbe. Ekkor kell a harmadik parancssznak elhangoznia, s rgtn utna dicsrni kell az llatot. Durvasggal s katonai szigorral az ris schnauzernl nem lehet semmit sem elrni! Persze szp szval sem lehet krlelni sok eredmnnyel. Kvetkezetesnek, kemnynek kell lenni, de nem durvnak. Megfelelõ mennyisgû humorral j, ha rendelkezik a gazda, hiszen csak gy tudja rtkelni kutyja “humort”, mely nllan megtanult mutatvnyok bemutatsban nyilvnul meg: kinyitja az ajtt, kirmolja a szemetet s imd lopni - mindent, ami ehetõ, vagy legalbbis megrghat.
|