Kutyk szõrtetvessge
A tetvek srgs sznû, szrnyatlan, 1,5 mm hossz, laptott testû, llandan a gazdn tartzkod, zeltlb lskdk (lsd 1. kp). letk mindssze 1–5 hnapig tart. Hmtrmelkkel, szvetnedvvel s vrrel tpllkoznak. A serkknek nevezett petket a nstnyek egyesvel, a szrszlak tvhez a brhz kzeli rszekre ragasztjk (lsd 1. kp). Nhny nap alatt kikelnek a kifejlett szrtetvekhez hasonl, de azoknl kisebb nimfk, amelyek hromszori vedlssel rik el teljes fejlettsgket. A tetvek tlagos fejldsi ideje kb. hrom-hat ht. A kutyk szrtetvei (Trichodectes canis) fleg a rosszul tpllt, hossz szrû falusi kutykon tallhatak meg. Leginkbb a nagyon fiatal vagy ids, beteg llatokon szaporodnak el, fleg a fejen, nyakon s faroktnl. Kutyk galandfrgeinek a kztigazdi. Leggyakrabban kzvetlen rintkezs sorn kerlnek az anyrl az jszlttekre vagy egyik llatrl a msikra, esetleg raglyfog trgyakkal (pl. kutyafsû, kutyakefe, takar, stb.) jutnak a gazdallatra. Az enyhe fertzs legtbbszr szrevtlen marad. Ha azonban a szrtetvek tmegesen vannak jelen, a kutyk nyugtalanok, nyaldossk, harapdljk, vakarjk s drzslik magukat. A szrzet megritkulhat, a brn gyulladsra utal tnetek mutatkoznak. Az enyhe fok fertzttsget a szrzet alapos tvizsglsval (fleg a rejtett testrszeken, pl. fl mgtt, herezacsk krl, stb.), kzi nagytval lehet megllaptani. Esetleg szrmintt gyûjtnk, amit mikroszkp alatt vizsglunk (lsd 2. kp). A szrtetvek kls parazitaellenes szerekkel knnyen elpusztthatak (pl. spray, frdets). Fontos, hogy a teljes testfelletet kezeljk, valamint a kutya fekvhelyn is alaposan takartsunk. A kezelst kb. egy ht mlva meg kell ismtelni, mert a parazitart szerek a serkkre nem hatnak. Figyelmet kell fordtani a kutyapol eszkzk, llatszlltk s a krnyezet ferttlentsre is.
LLATORVOSI AKTUALITSOK
A tl veszlyei, lesz mg tl
Hevs, mandulagyullads: Sok kutynak veszlyes szoksa, hogy belekstol a friss hba. A h s a jg miatt a kutyknak mandula-, torok- s gyomornylkahrtya-gyulladsuk alakulhat ki, ami veges vagy habos, gyakran srga hnysban nyilvnul meg. A mandulk gyulladsnak oka lehet meghûls, bakterilis vagy vrusos fertzs. A gyullads lehet elhzd vagy heveny. Az elhzd vagy gyakran visszatr eseteknl a gcfertzs fennmaradsa miatt a mandulk mûtti eltvoltsa indokolt. A kutynl ilyenkor tvgytalansg, lz, khgs, nylzs, habos hnys tapasztalhat. A nyirokcsomk megnagyobbodtak, a toroktjk fjdalmas. A gygykezels heveny esetekben a megfelel tneti kezels mellett antibiotikumokkal ltalban eredmnyes.
Megfzs: Khgs, tsszgs, tiszta vagy srga orrfolys lphet fel a megfzs folyamn, amirt tbbnyire a vrusok s baktriumok a felelsek. Bizonyos tnetek esetn keressk fel az llatorvost: lz, ersebb, srgs orrfolys, lgzsi panaszok vagy erltetett lgzs, rossz kzrzet, bgyadtsg s tvgytalansg. Kt, a kutykra jellemz fertz betegsg ltezik, amely a megfzshoz hasonl tnetekkel jr: a szopornyica s a kennel-khgs.
Tli hideg, kihûls: Az ids kutyknak gyakran van szksgk hideg elleni vdelemre. Leginkbb a vkony, ritka szrû reg ebek hûlnek ki nagyon knnyen, fleg ha karcsak is. Az alattomos kihûls gy gyakran szrevtlen marad. Egyedl a megnvekedett izomtnus, a merevsg a feltûn. Ha a testhmrsklet 30ÞC-ig cskken, hamar bekvetkeznek a bels szervek mûkdsi zavarai. A leggyakrabban a vese mondja fel a szolglatot. A mj s a szvizom is igen rzkenyen reaglhat a hideghatsra. A reumatikus megbetegedsek is rosszabbodhatnak a hidegtl. A lehûlt llat gyors felmelegtsvel nem lehet megszntetni a krosodsokat. A heveny vesegyullads gyakran vlik krnikuss, ez pedig hallos is lehet. Nem szgyen a kabt egy gyengbb vagy idsebb kutynak.
Szott utak: Lehetleg kerljk el a sval felszrt utakat vagy ha ez nem lehetsges, a sta eltt vastagon kenjk be a mancsokat vazelinnel vagy mancsvd viasszal, hogy megelzzk a talp brnek berepedezst s tvol tartsuk a st. A berepedezett talpprnkon get a s s ez rosszul gygyul sebekhez vezethet. Problmkat okozhatnak mg a lbujjak kzti szrbe ragadt apr hgolyk, amik knyelmetlenek s fjdalmasak lehetnek. Ezrt inkbb idejben vgjuk le a lbujjak kzti szrt. |