A bolhk a kutyk legjelentsebb kls lskdi, alig van olyan kutya, amely ne tallkozott volna ezekkel az apr, vrszv rovarokkal. A bolhknak csak a kifejlett egyedei parazitk, ezek csak idszakosan tartzkodnak a gazdn, letk nagyobbik rszt a krnyezetben tltik. A bolhk mint kztigazdk vagy krokozk hordozi is jelentsek. Ezeknek az zeltlbaknak a gazdafajlagossga nem szoros, a kutyknak mgis megvan a maguk jellegzetes bolhja, a kutyabolha (Ctenocephalides canis). Ezek sttbarna, nhny millimteres, szrnyatlan rovarok (lsd 1. kp). Testk jellegzetessge a szr-szv szjszerv, a fsszervek s az ugrlbak. Kedvez felttelek mellett a fejldsi idejk 1-2 hnap. A gazdn vagy azok krnyezetben rakjk le a megtermkenytett nstnyek a petiket, ezek a talajra hullanak, bellk lrvk kelnek ki. A lrvk ktszer vedlenek, majd bebbozdnak, vgl kifejlett egyedekk fejldnek. A kifejlett bolhk a mszklsukkal s vrszvsukkal nyugtalantjk a gazdallatot, vrszvs utn kis gyulladsos duzzanat alakul ki a brn. A legjelentsebb krttelk a bolhaekcma. Vrszvskor ugyanis a bolhanyllal fehrje jelleg anyagok jutnak a gazdba, amelyek a br alkotelemeihez kapcsoldva allergizljk a szervezetet. A mr allergizldott llatokban jabb bolhacsps kvetkeztben rvid id alatt kialakulhatnak a jellegzetes tnetek. Enyhe esetekben a kutya nha vakardzik. Slyos esetben a kutya percek alatt kinyalja testfelletnek egy tenyrnyi rszt, leggyakrabban a combok kls fellett. A jellegzetes bolhaekcma esetn a hti s gyki rszen, valamint a faroktnl nagy terletre kiterjed nedvez brgyullads s szrhulls lthat (lsd 2. kp), ami sznni nem akar vakardzssal jr. Az llatok testket harapdljk, drzslik. Nagyon jelents krttele mg a kutyabolhnak az is, hogy az uborkamagkp galandfreg (Dipylidium caninum) kztigazdja. A bolhalrvk ltal felvett galandfreg-petkbl a bolhk fejldsvel egyidejleg alakulnak ki a galandfreg-lrvk, a kutyk ezekkel a bolhk sztrgsa sorn fertzdnek. Ezenkvl a bolhk mg szmos vrusos s baktriumos betegsg mechanikus hordozi is. A bolhk elleni vdekezs csak akkor lehet eredmnyes, ha a laksban, udvarban tartott valamennyi llaton egyszerre trtnik a bolhtlants. Erre szmos, klnfle mdon hat ksztmny ll rendelkezsnkre (pl. frdets, lemoss, porozs, permetezs, szjon t adott tabletta, nyakrvek, rcsppentssel alkalmazott ksztmnyek, stb.). Az llatok krnyezetben, klnsen az alvhelyeiken porszvzssal, az ott tallhat rongyok, sznyegek kimossval, a padl s a parketta felsrolsval egytt kell a bolhaellenes ksztmnyeinket alkalmazni.
A kullancsok a szabadba kijr kutyk esetben jelentsek. A kifejlett kullancsok kb. 1/2 cm hosszak, feji rszbl s testbl llnak, a feji rszt alapi rsz, kt tapogat, a kztk elhelyezked szipka alkotja, 4 pr vgtagjuk van (lsd 3. kp). Testtmegk a vrszvs sorn az eredeti 200-szorosra is nvekedhet. A gazdaszervezeten vrt szvott, s ebben az idben megtermkenytett nstnyek a talajra hullva nhny nap alatt csoportokban tbb ezer pett raknak. A petkbl kialakul lrvk erdei llatok tpllkoznak, a bellk kialakult nimfk rgcslkon, erdei vadakon szvnak vrt, majd ezeket nhny nap mlva elhagyva a krnyezetben kifejlett egyedekk vlnak. Ezek a kifejlett kullancsok kereshetik fel a szabadba kijr kutykat vrszvs cljbl. Azonban a kullancsok legnagyobb jelentsge abbl addik, hogy szmos llati s emberi betegsg krokozjnak fenntarti s terjeszti.
A kutya slyos megbetegedst, a babzizist kivlt Babesia canis vektora a Dermacentor reticulatus kullancsfaj. A Babesia canis 1,5-4 µm nagysg, osztds eltt amboid, osztds utn krtre emlkeztet, vrsvrtestekben lskd vglny (parazita). Vadszkutykban, a Balaton mellett, az orszg nyugati rszben nyaralt, erdben, vizek mellett kirndult kutykban tbbnyire szeptember-oktberben, enyhe tli idszakokban szezonlisan jelentkezhet a betegsg, de egsz vben elfordulhat. A nstny kifejlett kullancs vrszvsa sorn fertzkpes fejldsi alakokat olt be a kutykba, amelyek azutn a vrsvrtestekben kettosztds tjn szaporodnak. A szaporodsi folyamata ismtldse a vrsvrtestek sztesst okozza. Jellemz tnet a vrfestkvizels, a kivrzett, halvny, esetleg srga nylkahrtyk feltnek. Kezdetben bgyadtsg, elesettsg, majd lz jelentkezik. A jellemz vrfestkvizels a Babesik beoltst kvet 5-20 napi lappangs utn jelentkezik. A szvvers s lgzs szapora, esetleg neheztett. Elfordulhatnak mg idegrendszeri tnetek, ingadoz jrs, vgtagok gyengesge. Gygykezels nlkl a betegsg a tnetek megjelense utni 6-10. naptl elhullsban vgzdik. A gygykezels hoszszadalmas s bizonytalan. A betegsg 1 hnapos vdettsget ad injekcival elzhet meg.
Az Ixodes ricinus kullancsfaj a leggyakoribb terjesztje a Borrelia burgdorferi baktrium ltal okozott Lyme-krnak, amely elssorban az ember kullancsok kzvettette fertz betegsge, de a krokoz irnt a kutya is fogkony. A fertztt kullancs szrst kveten a kutya brn a szrst kvet nhny nap elteltvel kr alak brpr kpzdik, amely napok mlva nvekszik, a szrsi ponthoz legkzelebbi nyirokcsomk pedig megduzzadnak. A kutya lzas, tvgytalan, bgyadt, de a tnetek nem jellemzek. Ezutn nhny ht vagy hnap mlva a belzasod betegnek ltalnos tnetei lesznek, pl. hnyinger, bgyadtsg, testszerte a nyirokcsomk megnagyobbodsa, szrhulls. Az egyes szervekben is kialakulhatnak elvltozsok, pl. szv-, ideg-, izom- s sok zleti gyullads. Az ember s a kutyk antibiotikumokkal eredmnyesen gygykezelhetek. Megelzsknt 1 ves vdettsget ad vakcinval oltassuk kutynkat.
A kullancsok ellen is vdekezhetnk szmos gygyszerformval (pl. lemoss, frdets, kullancsriaszt nyakrvek, permetezs, rcsppentssel alkalmazott ksztmnyek, stb.).