Amerika kutyi
A Nemzetkzi Kinolgiai Szvetsg (FCI) jelenleg 12 szak-amerikai, s 6 dl-amerikai fajtt tart nyilvn. Az Amerikai Kennel Klub ezen kvl mg ngy amerikai fajtt ismer el hivatalosan.
Amerikai Egyeslt llamok
Az FCI els fajtacsoportjba egyetlen amerikai fajta tartozik, azt sem gy hvjk: az ausztrl juhszkutya. Az jvilgot benpest bevndorlk kutyikat is magukkal vittk Amerikba, gy az llamokba kzvetlenl a kontinensrl, s kzvetve, Ausztrlin keresztl is rkeztek eurpai kutyk, kutyafajtk. A XX. szzad elejn pldul birkkat importltak Ausztrlibl az USA-ba, hogy javtsk sajt llomnyukat. A juhokkal jabb juhszkutyk rkeztek, fleg collie-ding keverkek. Annyira jl dolgoztak, hogy a juhszok kezdtk megklnbztetni ket a tbbi ebtl, s rajtuk ragadt a napjainkban is hasznlatos „aussie” becenv (az ausztrl sz rvidtse). Az Idaho llambl szrmaz Jay Sisler rodekon lpett fel, s volt egy nagyon sikeres kutys szma is, ausztrl juhszkutykkal. Egyre tbben kezdtek a fajta irnt rdekldni, a turnk sorn sok juhsz fedeztette szukit Sisler kanjaival, egyre homognebb megjelenst klcsnzve az llomnynak. 1972-ben kt egyeslet is trzsknyvet nyitott az ausztrl juhszkutynak, az Australian Sheperd Club of America s az International Australian Sheperd Association. 1976-ban kzs fajtalerst dolgoztak ki, 1980-ban pedig egyeslt a kt szervezet. Az AKC 1991-ben vette fel trzsknyvbe az aussie-t s 1993-ban ismerte el teljes jog fajtaknt.
A harmadik fajtacsoportba tartoz amerikai staffordshire terrier sei elssorban Anglibl importlt kutyk voltak. Cockney Charlie lloyd szlltotta az els gynevezett angol pit dogokat Amerikba, 1865-ben. Az amerikai polgrhbor idejn angliai staffordshire bullterrierek kerltek az llamokba. Az Amerikban kialaktott harci tpusokat kezdetben pit bullterriereknek vagy pit dogoknak hvtk, majd az 1930-as vekben a yankee terrier nevet kapta a fajta Will Judy kapitny javaslatra. Az Amerikai kennel Klub 1936-ban a staffordshire terrier elnevezs mellett dnttt, Wilfred T. Brandon vezetsvel pedig megalakult a Staffordshire Terrier Club of America is (STCA). A nvvltoztats azonban mg nem rt vget. Az angoloknak ugyanis volt mr egy staffordshire bullterrierk, amelyet az AKC 1974. oktber 1-n ismert el, ezrt a nemzeti fajta egyrtelmbb elnevezsre volt szksg. gy lett az j s vgre vgleges nv az amerikai staffordshire terrier.
Az amerikaiaknak van egy msik terrier fajtjuk is, melyet az FCI nem ismer el, a toy foxterrier. A kisebb simaszr foxterrierekbl tenysztettk ki, ms toy fajtk (pl. csivava, toy manchester terrier) keresztezsvel. Nagyon fiatal fajta, az AKC 2003-ban fogadta el teljes jog fajtaknt.
Az tdik fajtacsoportba tartozik kt amerikai sznhz fajta, az alaszkai malamut s a szibriai husky. A harmadik ilyen tpus fajtt, az amerikai eszkim kutyt csak AKC ismeri el hivatalosan.
A malamut nevt egy si eszkim trzsrl, a mahlemutrl kapta, mely a Kotzebue-szoros partjainl telepedett le Alaszkban. Alaszkt, mieltt mg az Egyeslt llamok fennhatsga al kerlt volna, orosz utazk Alasaknak vagy Alijeszknak neveztk, ami hatalmas orszgot jelent. Az oroszok vletlenl fedeztk fel Alaszkt, mikor blnavadszat kzben a Bering-szorosnl a vihar elsodorta ket. Hazatrve sznhz kutykat hasznl slakosokrl szmoltak be. A mahlemut trzset egyetlen kutat vagy felfedez sem emlti kutyik nlkl. A mahlemutok csak a legjobb s leggretesebb klykket tartottk meg, s csak kis populcival tenysztettek, mivel szkben voltak az telnek. Fehr embernek nagyon ritkn adtak el kutykat, hiszen legbecsesebb tulajdonukrl volt sz, mely egyszeren letk nlklzhetetlen kellke volt. Gyakorlatilag ennek ksznhet, hogy a fehr ember nem tudta vglegesen tnkretenni a fajtt. 1896-tl kezdve, az aranylz kitrsvel folyamatosan ntt a sznhz kutyk irnti igny, hiszen a bnyakutatk, de mg az egyszer kalandorok is hatalmas csomagokkal vgtak neki a hmezknek. Az alaszkai malamut modernkori trtnete egy hlggyel kezddtt: Mrs. Eva „Short” Seeley a sznhzversenyek kutyinak lttn elhatrozta, hogy megprblja jrateremteni az eredeti alaszkai fajtt. A Seeley hzaspr erfesztseinek ksznheten az AKC 1935-ben regisztrlta hivatalos fajtaknt az alaszkai malamutot, s mg ebben az vben megalakult az nll fajtaklub, Alaskan Malamute Club of America.
A szibriai huskyt a kelet-szibriai csukcsi trzs sznhz kutyira alapozva tenysztettk ki. A fajta hivatalos elismertetsben hatalmas szerepet jtszott a Chinook s a Monadnock kennel. A New England-i hajtk s ttr fajtakedvelk 1930-ban szereztk meg a fajtnak a hivatalos AKC elismerst, s megalaptottk az Amerikai Szibriai Husky Klubot 1938-ban. Az els standardot 1932 prilisban publikltk az AKC lapjban, a Pure Bred Dogban. A legels regisztrlt huskyk tbbsge Julian Hurley (Fairbank, Alaska) Northern Lights kennelbl kerlt ki, akrcsak az els AKC Champion husky, Northern Lights Kobuck.
Az ltalnosan elterjedt felttelezssel ellenttben, az amerikai eszkim kutya nem a sznhz-fajtktl szrmazik, hanem a spiccektl. A XIX. szzadban ez a fajta elssorban nmet telepesek kzssgeiben fordult el, de ksbb npszer kutyjv vlt az utaz cirkuszoknak az egsz USA terletn. A fajta gyessgnek s szemet gynyrkdtet, hfehr szrzetnek, szmos produkciban, mg ktltncosknt is szerepeltek eszkim kutyk. Az AKC 1995-ben ismerte el hivatalosan az Eskie-t, s a Non-Sporting csoportba sorolta.
Ami a vadszkutykat illeti, a hatodik csoportba hivatalosan kt amerikai fajta tartozik, az amerikai rkakop s a fekete-cser mosmedvekutya, de az AKC kt tovbbi ilyen tpus kutyt is elismer: a Plott kopt s a redbone mosmedvekutyt.
Az amerikai rkakopt angol, r s francia vadszkutykbl alaktottk ki az 1650-es vektl kezdve. A legtbb amerikai telepes szenvedlyes vadsz volt, akrcsak George Washington, akinek hatalmas falkja volt Mount Vernonban. 1770-ben tbb kopt is importlt Anglibl, 1785-ben pedig a francia LaFayette kldtt neki farancia rkakopkat. Ezek az gynevezett Virginia kutyk az amerikai rkakop kzvetlen sei. Az AKC 1886-ban regisztrlta a fajtt.
A fekete-cser mosmedvekop elsdleges feladata a zskmny „felugatsa”, amikor azt felkergette a fra, de mosmedvn kvl szarvasra, medvre s hegyi oroszlnra is vadsznak vele. A Virginia kutyk fekete-cser pldnyaibl tenysztettk ki, az AKC 1945-ben ismerte el hivatalos fajtaknt.
A Plott kop egy nmet testvrprrl kapta a nevt. Egyikk, Johannes Georg Plott 1750-ben emigrlt Amerikba, ahova magval vitte hannoveri vadszkutyit is. szak-Karolinban telepedett le, ahol halla utn fia folytatta tenyszti munkjt. A Plott csald tagjai ht genercin keresztl npestettk be a Smoky-hegysget, s nevk rragadt az ltaluk hasznlt vadszkutykra is. szak-Karolina hivatalos kutyjval nemcsak mosmedvre, hanem hegyi oroszlnra is vadsznak. A Redbone mosmedvekutyt az 1700-as vekben Amerikba emigrl r s skt telepesek vadszkutyibl kezdtk kitenyszteni. Nevt az egyik korai tenysztrl, Peter Redbone-rl kapta a fajta.
A nyolcadik fajtacsoportba hrom amerikai vadszkutya tartozik. Az amerikai vzi spniel pontos szrmazsa nem tisztzott, mindenesetre modern formja az USA kzp-keleti terletn alakult ki, mondhatni, Wisconsin hivatalos llami kutyja. Sokan az r vzi spniel s a curly coated retriever leszrmazottjnak tartjk, amit vastag, sr, hullmos szrzete is altmaszt, mely a vz s az idjrs viszontagsgai ellen kivl vdelmet nyjt. Kivl tulajdonsgait, mint gyorsan, hatkonyan s szvesen apportroz vadszkutya, mr rgta mltnyoljk az llamokban. Ezt a kedves s knnyen tanthat vadszkutyt 1940-ben ismerte az AKC s sorolta a Sporting csoportba. Az amerikai cocker spniel Anglibl importlt spnielekbl vlt nll fajtv. Az amerikaiak szmra – az szemszgkbl nzve rtheten – a „sima” cocker spniel elnevezs az amerikai cocker spnielt jelli, mg az eurpaiak szmra klasszikus cocker nluk szigoran az angol cocker spniel. Az AKC 1879-ben regisztrlta az els cockert, s csak 1946-ban az els angol cocker spnielt. A fajta amerikai eredete egszen 1620-ig nyomon kvethet, mikor a Mayflower nev angol haj egy masztiffal s egy spniellel a fedlzetn kikttt New England partjainl.
Habr amerikai fajtrl van sz, a Chesapeake Bay retriever is Nagy-Britannibl szrmazik. 1807-ben egy angol vitorls hajtrst szenvedett Maryland partjainl. Az amerikai Canton mentett meg a legnysggel egytt kt kutyaklykt is: egy vrs kant, Sailort, s egy fekete szukt, akit a megment haj tiszteletre Cantonnak neveztek el. Sailor egy John Mercer nev rhoz kerlt, Canton pedig James Stewart doktorhoz. Mindketten vadszkutynak bizonyultak, ezrt ms kutykkal keresztezve, tenysztsbe vontk ket. Az Amerikai Kennel Klub 1884-es megalakulsakor Chesapeake blben mr megszilrdult a fajta mai kllemnek megfelel tpus.
Mint neve is mutatja, a kilencedik csoportba tartoz Boston terrier Bostonban alakult ki, az angol bulldogbl s a fehr angol terrierbl. seit 1889-ben mutattk be elszr killtsokon. Akkoriban gyakran „kerekfejnek” vagy bullterriernek hvtk a fajtt. Az AKC mr 1893-ban hivatalos fajtaknt ismerte el.
Kanada
A Nova Scotia Duck Tolling Retriever kanadai fajta, a legkisebb a hat retriever kzl. Magyarul vadkacsavadsz retrievernek nevezzk, nmet s angol nyelvterleten a toller becenv is gyakori.
A „tolling” a kacsavadszat egy specilis mdjt jelenti. A vadsz bvhelyet pt a vzparton, innen dobl a kutynak gakat, labdt, amit az visszahoz neki. Ez a gyors ide-oda mozgs felkelti a vzen sz madarak rdekldst, s a part kzelbe, vagyis ltvolsgba csbtja ket. A leltt vagy srlt madarakat is kutya gyjti ssze s viszi a vadszhoz. A vadszok a tolling-jelensget rkknl figyeltk meg, s ezrt tenysztettek ki egy rkhoz hasonlatos, kicsi, vrs vadszkutyt.
Brmilyen npszer is az jfundlandi az Egyeslt llamokban, valjban kanadai fajta. John Cabot (1450-1498) velencei szrmazs hajs jegyzetei szmtanak az els rsos emlknek a fajta seirl. Cabot 1484-ben telepedett le Angliban. Mivel nem tallt idben tmogatkat expedcijhoz, Kolumbusz megelzte t Amerikai felfedezsben. Vgl 1496-ban, az cenon tkelve kttt ki j-Fundlandon, s Kolumbuszhoz hasonlan is azt hitte elszr, hogy zsiban van. Feljegyzseiben megemlti a bennszltt indinok mocsri kutyjt, melyek a vzparton s a szrazfld belsejben is elfordultak. A XV. szzadra a sziget elklntettsgnek ksznhet beltenyszts rvn nagyon homogn llomny alakult ki j-Fundlandon. 1775 krl George Cartwright alkalmazta elszr a sziget nevt sajt kutyira. A fajta modern kori atyjnak Harold Macphersont tartjk. 1882-ben, mg gyermekknt kapta els kutyjt, s egsz lett vgigksrtk az jfundlandik. A csald reg farmja volt kennelnek nvadja: Westerland. A jelenlegi amerikai klub, a Newfoundland Club of America 1930-ban alakult.
Brazlia
Dl-Amerika legnagyobb orszga kt kutyafajtval bszklkedhet. Rgszeti leletek s feljegyzsek bizonytjk, hogy Brazliban mr az indin slakosoknak is voltak kutyi. De a fila brasileiro seit a gyarmatost portuglok, francik, hollandok s spanyolok kutyi kztt is kell keresnnk. Mindezek a kutyk Brazliban mr szabadon keresztezdhettek egymssal, s mivel tbbsgk hasonl tpust kpviselt, viszonylag egysges llomny jtt ltre. 1785 tjn angol vrebek is rkeztek, lebernyeges brk s hatrozott tarkcsontjuk ma is felfedezhet a filkon. Ebbl az egyvelegbl alakult ki lassacskn, fleg az orszg dli rszben, Minas Gerais llamban a fila brasileiro els tenysztsi kzpontja. A hatalmas birtokokon, ahol az llatllomnyt a jagur tizedelte, nagy szksg volt megbzhat, j kutykra. A fajta kialaktjaknt dr. Paolo Santos-Cruzt tartjk szmon. adott meghatroz irnyvonalat a tenysztsnek, ltrehozva Brazlia els hivatalos fajtjt. Az els tenyszt, aki trzsknyvben nyilvntartott filkat tenysztett, Juvenal Peioto volt. 1950-ben a Brazil Kennel Klub megbzsbl fogalmazta meg a fajta els, hivatalos lerst. Ezt a standardet dolgoztk t kismrtkben s adtk be 1984-ben az FCI-nek, mely jv is hagyta.
A brazil terrier sei kztt valsznleg a jack russell terrier, a csivava s a trpe pinscher is szerepel. Habr tbb mint 100 ve ltezik, tenysztst csak a hetvenes vekben kezdtk dokumentlni, s csupn 1995-ben ismertk el hivatalosan is a fajtt. A brazil birtokokon szvesen tartjk jelzkutyaknt; a kis csahos jszgok veszly esetn riadztatjk a fila brasileirkat, melyek minden ellensges betolakodval elbnnak.
Argentna
A filhoz hasonlan, az argentin dog is az FCI msodik fajtacsoportjba tartozik. A fajta modern tenysztse 1873-ban kezddtt. Antonio Nores Martinez rka, vaddiszn, st puma ldzsre alkalmas, j falkakutyt akart kitenyszteni. Spanyolorszgbl alankat hozatott, melyeket gondosan kivlogatott, s szinte mindig fehr cordobai kutykkal keresztezett. E kutykat a doktor kt fia tenysztette tovbb. A kt tehetsges tenysztnek 30 vig tartott, mg megteremtette a modern argentin dog szilrd genetikai bzist. Prhuzamosan vgrehajtott, gondosan kivlogatott keresztezseket s beltenysztst folytattak boxerekkel s angol bulldogokkal. Az argentin kzvlemny 1947-ben rteslt az akkor mr ltez vadszkutyrl, a dogo argentinrl a Diana c. vadszlapbl. A Kzponti Nemzeti Vadszkongresszuson Buenos Airesben a testvrpr szemlyesen ismertette s mutatta be a fajtt. 1954. februr 3-n regisztrltk az els dogokat Agustin Nores Martinez tenyszetbl. 1964-ben ismerte el az argentin kennel klub hivatalosan a fajtt, az FCI pedig 1973. jlius 31-n regisztrlta az argentin dogot.
Mexik
Brazlihoz hasonlan, Mexik is kt FCI ltal is elismert kutyafajtval rendelkezik. A mexiki meztelen kutya (Xoloitzcuintle) eredete messzire nylik. Korbban a bennszlttek a kutyk hsval tpllkoztak, melyet nagyon megbecsltek. Ksbb Xolotl isten fldi kpviseljnek tekintettk, valsznleg innen szrmazik a fajta elnevezse. Feladata a halottak lelknek ksrse volt az rk nyugvhelyig. Mexiki s perui srokban nagyon sok kutyacsontvzat talltak. Hrom mretvltozata ltezik: standard (45-55 cm), intermedier (35-45 cm) s miniatr (25-35 cm).
A vilg legkisebb kutyja, a csivava mexiki fajta ugyan, de akr az Egyeslt llamok is lehetne a fajtagazda orszg. Az amerikaiak jelents szerepet jtszottak a modern csivava kialaktsban, s mr csak a szomszdos geogrfiai helyzet miatt is sok a kzs esemny a kt orszg trtnelmben. A fajta Mexik legnagyobb, tbb mint 247 ezer ngyzetkilomteres, 2 milli lakos llamnak nevt viseli.
Amilyen sok legenda vezi a csivava kialakulst, olyan kevs a bizonytott tny eredett illeten. A legelterjedtebb elkpzels szerint a csivava igen rgi, mexiki fajta. Egy srgi indin legenda szerint a csivava elksri elhunyt gazdja lelkt az alvilgba, tvezeti kilenc sebesen rohan tlvilgi folyn egszen az indinok ltal elkpzelt mennyorszgig. A mexiki eredet hvei szerint a csivava eldje a toltkok „tecsicsi” nev kutyja volt. A XIX. szzad kzeptl amerikai turistk rendszeresen beszmoltak indin falvakban ltott apr kutykrl, melyeknek feltnen nagy a flk, koponyjukon pedig felfedezhet a nyitott fontanella. Ezek a kutycskk szuvenrknt gyakran eljutottak az Egyeslt llamokba, de mindig hamar elpusztultak, mert tbbek kztt nem brtk a hvsebb, szaki ghajlatot. Az amerikai llomny sapjnak a Caranza nev, hosszszr, vrs kant tartjk, akit Owen Wister hozott Mexikbl. 1923-ban megalakult az amerikai csivava klub, s megszletett a standard is. 1967-ben mr 37000 csivavt trzsknyveztek. Nemcsak az els hivatalos fajtalers az amerikaiak rdeme, de napjainkban nincs olyan trzsknyvezett csivava Mexikban, mely ne amerikai sktl szrmazna.
Peru
A perui meztelen kutynak is hrom mretvltozata ltezik, s a mexikihoz hasonlan, az FCI tdik fajtacsoportkba tartozik. Nhny szakrt szerint a knai bevndorlsi hullm alatt kerlt Peruba ez a fajta, rviddel azutn, hogy az orszg elnke, Don Ramn Castilla letbe lptette a rabszolgasg eltrlsrl szl trvnyt. Ms kutatk gy vlik, ez a kutya az afrikai kontinensrl szrmazik, s nomdokkal rkezett Amerikba. Egy tovbbi magyarzat szerint a Bering-szoroson keresztl rkezett a bevndorlkkal zsibl Amerikba. Ezenkzben minden felttelezs mellett lteznek olyan bizonytkok, melyek arra engednek kvetkeztetni, hogy a meztelen kutya az inkk eltti ismert archeolgiai korszakban, Krisztius eltt 300 s Krisztus utn 1400 kztt bukkant fel: az inkk eltti civilizciktl (vicus, mochica s chancay, Tiahuanacoide s Chimu uralkodsa alatt) fennmaradt kermiabrzolsokon sok esetben a meztelen kutya pumt, kgyt vagy slymot ijeszt el, utbbit klnsen a chancay kultrban.
|