Az j kutya kivlasztsnak szempontjai
A kvetkezkben ttekintjk azokat a legfontosabb szempontokat, amelyek mintegy irnymutatknt segtenek abban, hogy a szmunkra legmegfelelbb kutyt vlasszuk ki.
Elszr is mirt tart az ember kutyt?
Az ember kutyhoz val ktdsi ignye mr tbb ezer ves mltra tekint vissza. A kutyk keresik az ember trsasgt, jl rzik magukat az ember kzelben, az ember szmukra lelmet, meleget, lakhelyet, biztonsgot s jtklehetsget ad. Egyes felntteknl gyakran a gyerek szerept tltik be a kutyk (pl. akiknek nem lehet sajt gyereke vagy trstalanok). A kutyk az sszes felmrs szerint pozitvan hatnak az emberekre: egy kutya megsimogatsa az emberekben feszltsgold hats, vrnyomscskkent, a kutya a csald rsze, a kutyval kapcsolatos rendszeres dolgok (pl. etets, sta, stb.) rendszeretbb s pontosabb teszik az embereket, jszvekk vlnak a kutyatulajdonosok, a rendszeres sta nveli a tulajdonosok fittsgt, stb. Minden felmrs szerint hosszabb a kutyatart emberek tlagletkora.
Milyen fajtt vlasszunk?
Egyes esetekben egyszer a vlasz, hiszen nhnyan meghatrozott clra keresnek kutyt, pl. rz-vd ebet, terelkutyt, vadszkutyt, stb. Ha azonban hobbykutyt keresnk, akkor a vlasztsi lehetsgeink szmnak hatra a csillagos g, rengeteg gyakoribb s ritkbb fajta ltezik, st egy keverkkutya is ugyanolyan kedves s szeretetremlt lehet (arrl nem is beszlve, hogy olcsbbak s ritkbban lpnek fel nluk rkletes betegsgek). ltalnossgban vlasszunk gy kutyt, hogy a kutyafajta vrmrsklete s szksgletei sszhangban legyenek a tulajdonos letmdjval s lehetsgvel (pl. berni psztor nem val egy 10. emeleti, 45 ngyzetmteres laksba, egy nmet dog nem val egy anyagilag behatroltabb lehetsgekkel br, sokgyermekes csaldnak, stb.). A kutya termete nagyon fontos vlasztsi szempont. A nagy kutyk tvol tarthatjk a hztl a hvatlan vendgeket, de rengetegbe kerlhet a megvsrlsuk s fleg az etetsk, valamint nagy a mozgsignyk is. A kis termet kutyusok s lebek sokkal kevesebb mozgssal is berik. A szrzetpols is sok idnket foglalhatja le, a hossz szr fajtk szrzetvel rendszerint sok a gond (pl. puli). Egyes fajtknl gyakoriak az rkletes betegsgek, krdezzk ki krltekinten a tenysztt errl! Egyes esetekben rdemes a helyi llatorvost is megkrdeznnk, hogy a krnyken nem fordult-e el fertz kutyabetegsg!
Milyen ids legyen a kutya?
Erre a krdsre mindenki rvgn, hogy a lehet legfiatalabb, de ez azonban csak ltalnossgban mondhat el. Tl fiatal kutyt semmikppen se vlasszunk, az anyjtl val id eltti elvlaszts kros lehet, mind a fejlds, mind a megrzkdtats miatt. Ha azonban megvan a lehetsgnk arra, hogy a klykkutyra rendszeresen rnzznk vagy egsz nap otthon vagyunk, szoros ktds alakul ki a kutyus s a csald kztt. Aki pldul ksrt szeretne maga mell lltani s rgtn magval is akarja vinni egy tra, annak a kifejlett llat jobban megfelel. Az idsebb jvbeli kutyatulajdonos szmra a klykkutyk rks nyzsgse s trdsi ignyei nagyon frasztak lehetnek, de egy idsebb kutya j otthonra tallhat nluk. Azonban ebben az esetben meg kell bizonyosodni arrl, hogy mirt keresnek az illet kutynak gazdt (pl. lehet, hogy nyugtalan termszet, agresszv, nem szobatiszta, stb.).
Kant vagy szukt vlasszunk?
A legfbb ok, ami a szukk ellen szl, az, hogy vente ktszer tzelnek, a tzelssel pedig kellemetlensgek jrnak. A szukk ilyenkor mgnesknt vonzzk a kanokat, ezltal nemkvnatos vemhessgek is el szoktak fordulni. A tzelssel jr hvelyvladk beszennyezheti a lakst, egyes szukk hajlamosak az lvemhessgre. Ezeket a htrnyokat azonban ivartalantssal kikszblhetjk. A mrleg msik serpenyjbe ellenben tbb dolog esik: a szukk knnyebben tanthatak, szilrdabban ktdnek gazdjukhoz, ezrt jobb vezetkutyk. Aki pedig kifejezetten proztatni s szletni szeretn kutyjt, a gyerekeit megajndkozza az jszltt kiskutyk ltvnynak rmvel. A kanok kiegyenslyozottabbak (persze nem a tzel szukk kzvetlen szomszdsgban), jellemesebbek, de imdnak fggetlenek lenni.
Hogyan vlasszuk ki a krdses kutyaklykt?
Ha mr hosszas tudakozds s utnjrs eredmnyekppen sikerlt tallnunk egy megbzhat kutyatenysztt (a piaci s aluljri rusok kszlete sokszor vegyes forrsbl szrmazik, nemegyszer tallt kutykbl vagy engedly nlkli tenysztktl), arra kell trekednnk, hogy lssuk az egsz almot s magunk vlasszuk ki a megszeretett kutyaklykt! ltalban 4 hetes kor eltt semmikppen sem szabad lbe venni s megsimogatni a kiskutykat, nehogy fertz llatbetegsgeket vigynk az llomnyba vagy az anyallatot felingereljk. rdemes azonban a jtszadoz klykkutykat messzirl figyelni, viselkedsket, jellemket feljegyezni. Ezt tbb alkalommal is megtehetjk. A legtbb fajta krlbell 6 hetes korban alkalmazkodik legknnyebben az j krnyezethez, ekkor a jelltet mr megvizsglhatjuk. Az egszsges kiskutya mutatja a fajra jellemz kls tulajdonsgokat, kornak megfelel nagysg s fejlettsg. Tekintete lnk, figyelmes, szeme nem vladkozik, flei, bre s szrzete tisztk, a fajra jellemz szagak, a fogai a kornak megfelel szmban tallhatak meg, a szklete szilrd, a vizelete nem elsznezdtt, testalkata arnyos, nem kvr. Az llat rl, ha kzbe veszik, semmifle fjdalom jelt nem mutatja. Ha ezek a fbb irnyvonalak is egyeznek, akkor felttlenl konzultlnunk kell a tenysztvel. Meg kell krdeznnk a kutya szrmazst, megnzni a trzsknyvt, tudakozdnunk kell az eddigi vdoltsokrl, fregtelentsekrl s etetsrl. El kell krnnk termszetesen a kutyus oltsi knyvt is, valamint mindenkppen krjnk bizonylatot az ads-vtelrl, ugyanis vannak komolyabb rendellenessgek vagy lappangsi stdiumban lv betegsgek, amikre csak ksbb derlhet fny. Arra is van lehetsg, hogy a kiskutyust az llatorvos mg a hazaszlltsa eltt megvizsglja. A kivlasztott ebet lehetleg reggel szlltsuk haza, mert gy egy egsz napja van megszokni az j krlmnyeket. Lehetleg kt ember szlltsa, mert gy valaki az lbe tudja venni a pokrcon. Legyen kznl jsgpapr is az utazsi kellemetlensgek megelzsre. Az otthoni szksges dolgok (ev- s ivednyek, fekvhely, prz vagy nyakrv, szrzetpol eszkzk, samponok, jtkszerek, kutyal, kutyatp, stb.) beszerzsrl pedig mr elre gondoskodjunk. Az gy megrkezett j csaldtagot megfelelen kell etetni, el kell kezdeni nevelni, tantani, engedelmessgre s szobatisztasgra szoktatni, valamint a helyi llatorvossal konzultlva megkezdeni az oltsi s fregtelentsi programjt.
Rgcsl-irtszerek okozta mrgezsek
Br ma mr ritkbban fordulnak el ezek a vgzetes balesetek, mert a klnfle kumarinszrmazkokat tartalmaz rgcslirtkat kevsb hasznljk (Rakumin, Tomorin-B, stb.), illetve kivontk a forgalombl, mgis rdemes ttekinteni az ilyen tpus mrgezseket. A mrgezs gy jhet ltre, hogy a kihelyezett rgcslirts zletes csaltkeket a kutyk feleszik vagy a mrgezs miatt lassan mozg vagy elhullott patknyokat, egereket elfogyasztjk. A kumarinszrmazkok alapveten a vr alvad kpessgnek zavart okozzk azltal, hogy gtoljk a K-vitamin felhasznlst s ezzel a protrombin kpzdst. gy cskken a klnbz vralvadsi faktorok vrbeli mennyisge, a fibrinogn-, a prokonvertin-kpzs s romlik a vrlemezkk sszecsapdsi kpessge. A kumarinszrmazkoknak kzvetlen kapillrist krost hatsa is van. Mindezek kvetkeztben az erek mr minimlis mechanikai hatsra srlnek. gy csakhamar a test legklnbzbb rszeiben s gyakran a testnylsokon keresztl a klvilg fel is vrzsek keletkeznek. A testregekben nagy mennyisg vr halmozdik fel. Az els klinikai tnetek a mreg felvtele utn 18–24 rval jelentkeznek. A kutya bgyadt, nem szvesen mozog, sokat fekszik, tvgytalan. A lthat nylkahrtyk elszr spadtak, ksbb porcelnfehrek. A testnylsokbl vr szivroghat, ritkn vres vizels, vres blsr rlse is megfigyelhet. A kthrtya alatt, a szjfenken vonalszer vrzs vagy kiterjedtebb vres beszrds is mutatkozhat. A mellregi bevrzst elszr ismtld khgs, majd egyre slyosbod, fleg mozgskor jl szembetn neheztett belgzs jelzi. A vemhes mh regben bekvetkez vrzs vetlst is okozhat. A kivrzs slyosbodsa nyomn vgl a beteg elpusztul. A krelzmnyi adatok, a klinikai tnetek, a laboratriumi vizsglatok (megnylt protrombin-, vralvadsi s vrzsi id) utalhat az ilyen tpus mrgezsre. A gygykezels lnyege a vrtmleszts. K-vitamint injekci adsa a K-vitamin-hats biztostsra javasolt, a C-vitamin s a klcium injekcik adsa a kiegszt terpia rsze. Ha a mreg felvtele rvid idn bell trtnt, rdemes rgtn meghnytatni a kutyt.
|